Warning: A non-numeric value encountered in /home/btmiran6/public_html/sareks.ir/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841

مرور مفهوم عایق رطوبتی

یکی از مشکلاتی که در دنیای امروز برای ساخت و ساز و ساختمان ها وجود دارد و عایق رطوبتی آن را حل کرده است ، رطوبت و نم است که هم برای پشت بام ها و هم برای حمام و دسشویی و هم در استخر ها و هر جایی از ساختمان که آب و رطوبت باشد وجود دارد و باعث آسیب به ساختمان میشود،نشت رطوبت به هر جایی از ساختمان باعث از بین رفتن سازه و از بین رفتن زیبایی آن قسمت از ساختمان میشود اینجاست که عایق های رطوبتی نقش ویژه ای را ایفا میکنند.

البته حتما به این نکته توجه داشته باشیم که هر عایق رطوبتی هم نمیتواند هدف شما را به درستی به فرجام برساند در ادامه ما شما را راهنمایی میکنیم که چه عایق رطوبتی باید در ساختمان خود به کار ببرید.

عایق رطوبتی چیست؟

عایق های رطوبتی در واقع پوشش هایی هستند که به صورت لایه ای تولید می شود و با سایز و طول و عرض مورد نیاز مشتریان مورد استفاده قرار میگیرد. عایق رطوبتی انواع مختلفی دارند و از گذشته های دور تا به حال از انواع عایق های رطوبتی با ترکیبات مختلف در ساختمان سازی استفاده میشود.

عایق های رطوبتی میتوانند ترکیبات متفاوتی داشته باشند و این ترکیبات نقش مهمی در عایق ایفا میکنند چرا که اگر این ترکیبات درست باشند هم عایق رطوبتی شما قابل اطمینان میباشد و هم اینکه عایق خوب روی کار می نشیند و بعد از مدتی بلند نمیشود ادامه مطلب را بخوایند تا بیشتر برایتان توضیح دهیم .

تاریخچه عایق ها

از دیر باز و زمان های  گذشته انسان ها به فکر محافظت ساختمان های خود از رطوبت بوده اند این محافظت در زمان باران و برف پر رنگ تر بود و کم کم با پیشرفت مدل زندگی و افزایش امکانات این نیاز هم گسترده تر شد و همچنین امکاناتی که برای این منظور استفاده میشد هم پیشرفت کرد .

عایق قیر و گونی

اولین نوع و سنتی ترین که نوع مورد استفاده است روش قیروگونی کردن می باشد، یکی از عایق های رطوبتی که در قدیم استفاده میشد و در جاهای کمی هنوز کاربرد دارد قیر به همراه نوعی پارچه به نام گونی میبود که در این روش ماده قیر را که یک ماده نفتی بود را گرم میکردند و سپس به کمک گونی به این ترتیب که یک لایه پارچه یا همان گونی و سپس قیر را بر روی آن میریختند .

طریقه نصب عایق قیر و گونی

در این روش ابتدا پشت بام و یا دیواری که میخواستند عایق رطوبتی کنند را تمیز میکردند و مسطح میکردند تا خشک شود زیر کار در این روش به هیچ وجه نباید خیس میبود و زمان خاصی برای انجام این کار باید انتخاب میکردند ، سپس قیر را گرم کرده بر روی آتش هایی که در نزدیکی همام مکان بود این نکته را حتما به یاد داشته باشید که نوع قیری که در این روش استفاده میشود باید درجه یک باشد زیرا قیر ها که فرآورده نفتی هستند چند نوع دارند که از درجه یک شروع شده و تا درجه سه و چهار ادامه پیدا میکند.
بعد از آنکه قیر داغ شد گونی ها که نوعی پارچه مخصوص این کار هستند را آماده کرده و زیر کار قرار میدهند توجه داشته باشید که گونی ها هم درجه بندی دارند و باید از نوع در جه یک باشد و تارو پود های آن تازه و درست باشد .
وقتی گونی ها را زیر لایه قرار دادند و به خوبی لایه ها را تنظیم کردند سپس قیر داغ را بر روی گونی ها ریخته و با وسیله ایی آن را فشار میدهند تا فشرده شود ، بعد از رسیدن به این مرحله تا چند ساعت نباید بر روی این قیر و گونی ها راه رفت و به بیانی راه رفتن بر روی قیرو گونی اصلا امکان پذیر نیست زیرا هم بسیار چسبنده است و هم بسیار داغ میباشد.

معایب روش قیرو گونی

اما این قیر از نظر نصب بسیار خطر ناک بود افرادی که این نوع پوشش را بر روی دیوار و یا بام قرار میدهند در معرض خطر سوختگی هستند و همچنین امکان آتش سوزی در ساختمان در این روش هم بسیار زیاد است ، و بعد از مدتی هم این نوع عایق رطوبتی خراب میشد و هر سال باید ترمیم میشد زیرا در تابستان ها قیر گرم شده و به سمت پایین و ناودانی می آمد و همچنین در تابستان ها هم پشت بام قابل استفاده نبود به همین دلیل این روش عایق رطوبتی منسوخ شد، و همچنین کاربرد این نوع عایق رطوبتی بسیار کم بود و بیشتر موارد برای پشت بام و دیوار ها استفاده میشد که البته حتما باید زیر اینکار را سیمان بندی میکردند زیرا به تنهایی کافی نبود و گاهی اوقات هم این لایه ها از یکدیگر باز شده و قیر میان آن آب میشد و دیگر کاربرد عایق رطوبتی نداشت. این نوع عایق ها از نظر وزنی بسیار سنگین هستند و حتما باید با وسیله نقلیه های سنگین حمل شوند و قاعدتا هزینه ایی هم برای حمل و نقل این نوع عایق ها باید پرداخت شود پس از نظر هزینه، زمان و امنیت مقرون به صرفه نیستند.

روش دوم عایق ایزوگام

این روش ، روش پیشرفته ی قیر و گونی بود که در واقع لایه ایی بود از قبل اماده شده و فقط باید از طریق نصب کننده های خاص ایزوگلام بر روی سقف و یا دیوار چسبانده میشد .

طریقه نصب ایزوگام

در این روش به وسیله مشعل ورقه های ایزوگام را بر روی محل مورد نظر میچسبانند .

معایب ایزوگام

این روش هم احتمال آتش سوزی در آن زیاد میباشد همچنین ورقه های ایزوگام باید به صورت حرفه ایی قرار داده شود و در صورتی که لایه ها به درستی بر روی یکدیگر قرار داده نشوند رطوبا نشت پیدا میکند همچنین این نوع عایق رطوبتی هم دوامی ندارد و بعد از یک یا دو سال نیاز به تعویض پیدا میکند همچنین محلی که ایزوگام میشود قابل استفاده نیست زیرا در تابستان ها بسیار گرم و درزمستان ها نباید از آن استفاده کرد و بر روی آن فشار آورده شود زیرا پوشش ان دجار اسیب میشود ، همچنین این نوع عایق رطوبتی در همه جای ساختمان کاربرد ندارد و بیشترین کاربرد آن برای بام هست و همچنین بعد از اینکه از این نوع عایق رطوبتی برای دیوار های داخلی ساختمان استفاده کردید دیگر قابلیت سنگ گاری و یا کاشی کاری و دیگر موارد نازک کاری ساختمان را ندارید و حتما باید یک لایه سیمان بر روی کار بزنید تا قابلیت سنگ کاری و یا کاشی کاری داشته باشید .

، حمل این نوع عایق ها بسیار کار سختی میباشد زیرا این نوع عایق ها بسیار سنگی ن هستند و هزینه ایی برای حمل و نقل این نوع عایق های رطوبتی باید پرداخت شود .

نوع سوم عایق های رطوبتی مدرن

این نوع عایق های رطوبتی از دسته عایق های رطوبتی جدید میباشند که از تکنولوژی های جدید پیروی میکنند این دسته که ترکیبات منحصر به فرد خود را دارند و لایه هایی نازک تر و سبک تر هستند که از نظر نصب نیز بسیار راحت تر هستند و کاربرد های بیشتری در ساختمان دارند ، این دسته از عایق ها که دردنیا طرفداران بسیار پیدا کرده است انواع مختلف و با کیفیت های مختلفی هستند و در انتخاب برند این نوع عایق ها باید بسیار دقت کنید .

طریقه نصب عایق های مدرن

به دلیل اینکه این نوع عایق ها بسیار نازک تر از انواع دیگر هستند و قابلیت حمل راحت تری دارند در نتیجه هزینه ایی بابت حمل و نقل این نوع عایق رطوبتی با وسایل نقلیه سنگین پرداخته نمیشود و از این نظر بسیار مقرون به صرفه هستند.این نوع عایق ها همان طور که گفته شد نازک و قابلیت حمل راحت دارند و نصاب های حرفه ایی به وسیله موادی که با توجه به نوع عایق میتواند متفاوت باشند این نوع عایق را میچسبانند.

معایب روش سوم

خوشبختانه به جرات میتوان گفت که این نوع عایق رطوبتی معایب عایق های قبلی و قدیمی را ندارد و بسیار پر کاربرد میباشد شما بعد از اینکه از این نوع عایق رطوبتی استفاده کردید به راحتی میتوانید بر روی آن مانور دهید و کار هایی از قبیل کاشی و یا سنگ آنتیک و نازک کاری انجام دهید و دیگر نیاز نیست که بر روی آن یک لایه سیمان انجام دهید تا بتوانید کار هایی از این قبیل را انجام دهید.

مزایای استفاده از روش سوم

هزینه ی حمل و نقل کمتری باید پرداخته شود همچنین نصب این نوع عایق رطوبتی بسیار راحت میباشد و هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زمان بسیار مقرون به صرفه میباشد زیرا در مدت اندکی به وسیله نوعی چسب متراژ زیادی از کار شما را عایق رطوبتی میتوان کرد .
همچنین خطراتی از جمله خطر آتش سوزی در این نوع روش عایق رطوبتی افراد و ساختمان را تهدید نمیکند و سومین مزیت آن کاربرد فراوان این نوع عایق رطوبتی میباشد این نوع عایق رطوبتی به دلیل لایه نازکی که دارد در پشت بام ، سرویس بهداشتی، استخر ، آکواریوم های توکار و هر جایی که شما فکر کنید کاربرد دارد .
چهرمین مزیت آن عمر طولانی این نوع عایق میباشد به هیچ وجه بر اثر بارندگی و یا گرما دچار آسیب و خرابی نمیشود و عمر طولانی دارد به عبارتی شما یکبار خرج میکنید و سال ها استفاده میکنید .
همچنین نوع نصبی که دارد به گونه ایی است که لایه ها جایی برای نفوظ باران ویا برف ندارند که دچار فرسودگی و ترک خوردگی بشوند و بعد از مدتی رطوبت و یا باران را به داخل ساختمان نشت بدهند و به کل ساختمان و زیبایی داخلی ساختمان آسیب برسانند .
همچنین برای استخر ها هم بسیار پر کاربرد هستند زیرا حجم بالایی از آب را میتوانند نگهداری کنند و طولانی مدت و شما با خیال راحت میتوانید این نوع عایق را استفاده کنید .

بررسی عایق های مدرن و نتیجه گیری

عایق های رطوبتی مدرن به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد و ما هم آنها را برای شما برشمردیم بسیار رواج پیدا کرده است مخصوصا در کشور های اروپایی در بیشتر موارد از عایق های رطوبتی مدرن استفاده میکنند مخصوصا در آپارتمان ها عایق های رطوبتی مدرن حرف اول را میزنند ، در ایران هم در سالهای اخیر استفاده از عایق های رطوبتی مدرن رواج پیدا کرده است و آن دسته از افرادی که هنوز از روش های سنتی استفاده میکنند یا هنوز با عایق های رطوبتی جدید آشنا نشده اند و یا هنوز از کاربرد ها و مزایای آنها بی خبر می باشند .
ما اطلاعات لازم برای شما را در این مقاله قرار دادیم نوبت شماست که تصمیم بگیرید که مشتری اطمینان ،دوام و پایداری ، زیبایی،مقرون به صرفه بودن زمان و هزینه هستید یا نه !!