Warning: A non-numeric value encountered in /home/btmiran6/public_html/sareks.ir/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841

نقش عایق رطوبتی ساختمان

عایق رطوبتی ساختمان نقش بسیار مهمی در امنیت و دوام و زیبایی یک ساختمان ایفا می کنند یکی از مهمترین مشکلاتی که در ساختمان ها به وجود می‌آید وجود نم و رطوبت در ساختمان می باشد که نه تنها باعث از بین رفتن سازه و ساختمان می‌شود بلکه زیبایی ساختمان را نیز دچار آسیب میکند.
رسیدن نم و رطوبت به دیوار ها و سقف ساختمان ها باعث می شود که گچ، رنگ و سنگهای موجود در ساختمان به اصطلاح شوره و یا کپک بزند و کم کم خورده شود و از بین برود، همچنین علاوه بر این باعث زردی دیوار ها و سقف ساختمان می‌شود و این امر باعث می شود که زیبایی ساختمان به طور کامل از بین برود و با صحنه زشتی در ساختمان ها روبرو شویم .
عایق رطوبتی ساختمان نقش بسیار مهم و اساسی در ساخت وساز ایفا می کنند و توجه کردن به آن بسیار مهم میباشد زیرا شما با یک عایق خوب هم ساختمان خود و هم زیبایی آن را حفظ میکنید .

آسیب های ناشی ازطوبت در ساختمان

بد نیست در این مقاله کمی در مورد آسیب های ناشی از نشت رطوبت به ساختمان با شما صحبت کنیم رسیدن رطوبت به ساختمان نیز می تواند تاثیراتی جبران‌ناپذیری بر ساختمان بگذارد از جمله آسیب هایی که به ساختمان می رسد می توان به پوسیدگی چوب اشاره کرد رطوبت می تواند چوب هایی که شما در ساختمان خودتان استفاده کرده را کاملاً از بین ببرد زیرا با رسیدن رطوبت چوب چوب باد کرده و بعد از باد کردن ترک خورده و قابلیت و شکسته می شود.

نشت رطوبت می تواند فلزات ساختمانی شما را هم از بین ببرد همانطور که می‌دانید رطوبت باعث میشود تا فلزات دچاز زنگ زدگی شوند و پس از زنگ زدن فلزات دچار پوسیدگی و از بین رفتن میکنند و این موضوع خطر جدی برای ساختمان به حساب می آید.

یکی دیگر از آسیب های رطوبت رشد و به وجود آمدن و هجوم حشرات و قارچ ها در ساختمان می شود پس از اینکه ساختمان شما دارای نم و رطوبت شود جانور های موذی از جمله موش و سوسک به درون ساختمان نفوذ پیدا می‌کنند و ساختمان شما را به عنوان محل زندگی انتخاب می کنند.

از دیگر نتایج رطوبت بر ساختمان باد کردن و یا به بیان دیگر متورم شدن گچ های دیوارهای ساختمانی می باشد بعد از اینکه رطوبت و نم به دیوارهای گچی می رسد علاوه بر اینکه این دیوارها حالت زردی پیدا می کند کم کم متورم می‌شوند و بعد از مدتی دچار ترک خوردگی شده و یا کپک میزنند این دیوار های نمناک تا مدتی رنگ زرد به خود میگیرند و پس از گذشت زمان این دیوارها حالت سیاه رنگ می گیرند و این باعث به وجود آمدن چهره ی زشت و نا مطلوبی در ساختمان شما خواهد شد.
در صورتی که شما برای تزیین فضای داخلی ساختمان تالار سنگهای آنتیک و یا دیگر سنگ ها استفاده کردیم به دیدن امام و تو باید به این سنگ ها باعث شوره زدن و از بین رفتن این سنگ ها خواهد شد و هزینه و زمان که از صرف زیبا سازی داخلی ساختمان تان کردید بدون عایق رطوبتی ساختمان از بین خواهد رفت.

مفهوم عایق ساختمان

مفهوم و منظور از عایق ساختمان در واقع پوشاندن دیوار و یا سقف ساختمان به وسیله یک یا چندین لایه که از ترکیبات خاصی تشکیل شده میباشد که از رسیدن نرم و رطوبت از بیرون ساختمان به داخل ساختمان جلوگیری کنند.
مفهوم عایق ساختمان مربوط به زمان حال نیست و نکته ایی جدید در ساختمان سازی به حساب نمی آید از سالهای خیلی دور مردم هم به فکر این بودند که ساختمان‌ها و سازه‌های خودشان را در برابر نم و رطوبت محفوظ کنند ، تا آنجا که این کار را به وسیله و با روشهای مختلف انجام می دادند .
از جمله روش های سنتی و قدیمی که در گذشته برای عایق کردن ساختمان ها از آن استفاده می‌کردند قیر و گونی بود روش سنتی که هنوز هم در بعضی از جاها از آن استفاده می شود در ادامه مقاله ما برای شما در مورد این روش بیشتر توضیح خواهیم داد و معایب و مزایای این روش را برایتان مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

 

تشریح روش قیر و گونی

در روش عایق کردن ساختمان و به وسیله قیر و گونی همانطور از کلمات و مشخصات از ترکیب دو ماده به نام قیر که یک ماده با فراورده نفتی است و یکپارچه به نام گونی استفاده می گردند.
روش کار به این صورت انجام می‌شود که قیر را به مرحله ذوب می رساندند و سپس گونی ها یا همان پارچه ها را بر روی بام و یا سقفی که خشک شده و تمیز شده بود پهن می کردند و سپس قیر ذوب شده را بر روی آن پارچه ها می ریختند و صبر می کردند تا این موادپس از اینکه در آن گرما با هم مخلوط شندند با همان حالت خشک شوند این روش بیشتر برای سقف استفاده می‌شد و استفاده از آن به عنوان عایق رطوبتی در دیوارها بسیار کار مشکلی بود.
استفاده از این عایق برای دیوارها و سقف بسیار کار پر هزینه و زمانبری می‌بود و مشکلات فراوان خاص خودش را داشت شما باید ماده قیرا تا 150 تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد گرم میکردین تا علاوه بر اینکه به حالت مورد نظر می‌رسید مواد درون آن نیز کاملاً با هم ترکیب شوند و بتوانیم مخلوطی یک دست داشته باشیم.

 

خطرات و معایب روش ها سنتی عایق

مروری بر روش اول

گرم کردن این ماده تا دمای ۲۰۰ درجه خطرات و مشکلات خاص خودش را داشت و در بسیاری از موارد این گرم کردن موجب آتش سوزی و سوختگی در بسیاری از افراد و حتی ساختمان‌ها می‌شد زیرا گرم کردن این بشکه ها به وسیله کپسول هایی در محل ساختمانی که قرار است عایق شود انجام میپذیرد.
همچنین جابجا کردن این ماده بسیار داغ و خطرناک تا پشت بام ها بسیار کار سختی بود زیرا این مواد در درون بشگه هایی تعبیه شده بودند ،این مواد در ابتدا به صورت جامد بودند و بسیارهم سنگین هستند طوری که حمل و نقل این مواد به صورت جامد بسیار کار سنگینی می باشد و نیاز به افراد زیاد و همچنین وسایل نقلیه خاص دارد .
بعد از آنکه این وسایل بسیار سنگین را جا به جا میکردید و به مکان مورد نظر در ساختمان می رساندید وارد مرحله ایی می شدید که باید این مواد را گرم کنید جابجا کردن این مواد سنگین به صورت داغ و مذاب کاری بود بسیار طاقت فرسا اینکه شما باید این بشگه ها را تا ارتفاعی به پشت بام ساختمان هایی که قرار بود عایق بشوند جا به جا می کردید بسیار کار حساس و خطرناکی برای انسان‌ها به حساب می‌آمد.
از تهیه و مخلوط کردن این مواد هم که  بگذریم نوبت به کار اجرایی قیر و گونی می‌رسیم خود ترکیب کردن این مواد برای پشت بام و مسطح کردن این مواد و قرار دادن لایه ها به طور درست و منظم کنار یکدیگر و ترتیب زیر به صورت متناسب برای گلزنی ها کاری بسیار خواست تخصصی و خطرناک می باشد.
زیرا ریختنی کمی از مواد مذابی کرد نام دارد بر روی گوشت انسان باعث می شود که تا حد زیادی آن قسمت از بدن دچار آسیب دیدگی و سوختگی بشود به همین دلیل قیروگونی کردن ساختمان بسیار کار سخت و دشواری میباشد نیازمند صرف زمان زیادی برای ایمنی کار و همچنین دوام کار می‌باشد.

تشریح روش دوم عایق کردن

روش دوم اینکه جز روش‌های سنتی به حساب می‌آید استفاده از ایزوگام برای عایق کردن ساختمان ها می باشد این روش نیز تقریباً شبیه روش اول یعنی همان قیروگونی میباشد.
روش ایزوگام درواقع روش تغییر یافته قیر و گونی می‌باشد در روش ایزوگام دیگر خبری از مواد مذاب غدیر گونی و ترکیب این دو بر روی باهم نیست این مواد از قبل با همدیگر در کارخانه ها ترکیب شده و ماده سختی را به به نام ایزوگام وجود می‌آورند.
معایبی که این روش دارد شبیه به روش قیروگونی دوباره نیاز به وسیله ایی آتش زا به نام مشعل هست تا بتوانیم لایه های ایزوگام را گرم و ذوب کنیم تا قابلیت چسبیدن به پشت بام و دیوار را داشته باشد و از این نظر دوباره خطر آتش سوزی در ساختمان به وجود می‌آید همچنین لایه های ایزوگام بسیار سنگین و جابجایی آنها مشکل است و همچنین در هر دو روش استفاده از آن بیشتر برای پشت بام ها رایج است و در جاهای دیگر مانند دیوار های نازک ئاخلی و دیوار هایی که برای تزئین قرار داده شده اند و امکان رسیدن رطوبت و نم دارند را ندارد.

روش های جدید عایق کاری

مشکلاتی که روش های عایق ساختمانی سنتی داشتند باعث شد که بشر به این فکر افتاد که روشهای جدید تری برای عایق ساختمان تولید کند و معایب و آسیب هایی که روش های قبلی داشتند را روش‌های جدید نداشته باشد در روش های جدید عایق کاری ساختمان موادی که در درون این عایق ها به کار برده شده است دیگر نیازی به حرارت بالا و مذاب شدن ندارد این عایق رطوبتی ساختمان به وسیله چسب هایی شیمیایی که مخصوص اینکار هستند بر روی سطح مورد نظر چسبانده می‌شود.
طرح روش عایق رطوبتی ساختمان مدرن مقدار کمتری قیر استفاده شده است در نتیجه نیازی به درجه حرارت بالا و ضعف کردن لایه های عایق رطوبتی وجود ندارد اما کارایی این لایه ها دقیقا مشابه پایه های سنتی و با اطمینان می‌توان گفت که بسیار هم بیشتر است در این روش لایه ها بسیار نازک هستند و همچنین قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و این وضعیت آن باعث شده تا کاربرد بیشتری داشته باشند.

 

روش های جدید عایق کاری

مشکلاتی که روش های عایق ساختمانی سنتی داشتند باعث شد که بشر به این فکر افتاد که روشهای جدید تری برای عایق ساختمان تولید کند و معایب و آسیب هایی که روش های قبلی داشتند را روش‌های جدید نداشته باشد در روش های جدید عایق کاری ساختمان موادی که در درون این عایق ها به کار برده شده است دیگر نیازی به حرارت بالا و مذاب شدن ندارد این عایق رطوبتی ساختمان به وسیله چسب هایی شیمیایی که مخصوص اینکار هستند بر روی سطح مورد نظر چسبانده می‌شود.
طرح روش عایق رطوبتی ساختمان مدرن مقدار کمتری قیر استفاده شده است در نتیجه نیازی به درجه حرارت بالا و ضعف کردن لایه های عایق رطوبتی وجود ندارد اما کارایی این لایه ها دقیقا مشابه پایه های سنتی و با اطمینان می‌توان گفت که بسیار هم بیشتر است در این روش لایه ها بسیار نازک هستند و همچنین قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و این وضعیت آن باعث شده تا کاربرد بیشتری داشته باشند.

راه های جذب رطوبت در ساختمان
به طور کلی در رطوبت از دو طریق وارد ساختمان می‌شود یکی از طریق دیوارها و سقف ساختمان باشد که از طریقه باران و برف های زمستانی رطوبت منی به داخل ساختمان نفوذ پیدا می‌کند طریقه دوم از خاک و پی ساختمان می باشد که نه از طریق خاک به ساختمان شما و کف ساختمان و شما نفوذ پیدا می کند.
جلوگیری از جذب رطوبت با عایق رطوبتی ساختمان
شما با استفاده از عایق های رطوبتی می‌توانید از هر دو نوع راه هایی که ممکن است رطوبت و نم وارد ساختمان شما شود جلوگیری کنید همچنین میتوانید عایق رطوبتی ساختمان را هم بر روی سقف و هم دیوارها و همکف ساختمان استفاده کنیم همانطور که گفتیم این عایق ها به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند و همچنین نازک بودن آنها در همه قسمتهای ساختمان قابل استفاده هستند.

چرا باید از عایق رطوبتی ساختمان استفاده کنیم؟

عایق رطوبتی ساختمان به دلایل زیادی امروزه رواج پیدا کرده اند و در سقف ها و دیوار ها و اکثر فضاهای مورد نیاز به عایق از این نوع عایق استفاده میکنند .
یکی از دلایل استفاده از این نوع عایق ساختمانی سبک بودن آن میباشد و همچنین خاص بودن آن است ، وزن کم این نوع عایق ها باعث می شود که حمل و نقل آنها آسان تر باشد و همچنین نصب راحتی هم داشته باشند یکی دیگر از دلایل مقاوم بودن آن در گرمای زیاد می باشد عایق های ساختمانی جدید در گرمای زیاد مقاومت زیادی از خود نشان میدهند.
همانطور که در قسمت های قبلی هم گفته شد یکی دیگر از مزیت ها انعطاف پذیری بالای این نوع عایق هاست، و نکته ی دیگر اینکه عایق رطوبتی ساختمان جدید بر خلاف عایق های سنتی که فرآورده های نفتی بودند از پلیمر هستند.
با توجه به مطالبی که تا به حال برای شما در این مقاله گفتیم میتوانید با خیال راحت در مورد عایق ساختمان خود تصمیم بگیرید.